• cz
  • en
  • Русский

Pasivní domy

V pasivním domě se téměř nemusí topit, přesto je v něm teplo

Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí…

Podle legislativy má pasivní dům potřebu tepla na vytápění menší než 20 kWh/m2.rok. A potřebu veškeré primární energie menší než 60 kWh/m2.rok, měřeno v energetické hodnotě fosilních paliv. Pasivní dům je na půli cesty mezi nízkoenergetickou a nulovou budovou. Oproti nízkoenergetické budově má až třikrát nižší potřebu energie na vytápění. Ale na rozdíl od nulového domu nevyrábí žádnou energii, která by byla dodávána do sítě. Hlavní prioritou však zůstává uspořit co nejvíce energie pomocí důsledného stavebního řešení a chytrých technologií.

Výhodou jsou velmi nízké poplatky za energie, což snižuje závislost na nestabilním růstu cen za elektřinu a paliva. Oproti klasickým domům lze dosáhnout roční úspory 70% a více. Technicky vyspělé instalace spolu s dobře zvolenou těžkou konstrukcí nepřetržitě udržují komfortní teplotu a čistý vzduch v interiéru. To vše bez zásahu uživatele. Při příznivých podmínkách dokonce není nutné používat systém vytápění, a přesto v domě zůstává příjemné teplo. Zajímavostí je, že výstavba pasivního domu není vůbec drahá. Oproti klasickému domu je rozdíl v ceně jen několik málo procent.

Obálka pasivní budovy udrží teplo uvnitř objektu v zimním období a zároveň nepustí horko z venku do interiéru v letním období. Vnější stěny jsou postaveny z nejmodernějších materiálů, které vyhoví vysokým požadavkům na tepelně-izolační vlastnosti. Nejčastěji se používají zdící materiály v kombinaci s tepelnou izolací. Samozřejmostí jsou speciální tepelně-izolační okna společně s efektivním stínícím systémem. Velký důraz je kladen na konstrukční detaily, které rozhodují o úspěchu celého konceptu.

V pasivním domě je důležitý systém nuceného větrání s rekuperací, který dokáže znovu využít teplo vypouštěné se znečištěným vzduchem. Tepelné solární systémy umožní maximální využití sluneční energie a šetří tak přírodu a peněženku obyvatelů domu. Důležitá je automatizace kontrolních systémů, které v závislosti na teplotě a stavu vzduchu v interiéru řídí systémy větrání a vytápění nejúspornějším možným způsobem.

Velmi důležitý je důkladný integrovaný návrh pasivního domu i jeho precizní realizace. Naše firma Vás provede od návrhu pasivního domu, přes realizaci až po uvedení do provozu a následnou pravidelnou údržbu. Která je důležitá pro bezchybné fungování celého domu a snižuje riziko nepříjemných a nákladných poruch.

Partneři